Ne tartsuk kevésnek!

2018. november 21., címkék: első világháború, bogárdi szabó istván, xiv. ciklus 12. ülésszak

Becsüljük meg a béke minden áldását, mert az Isten ajándéka – kérte az őszi zsinati ülésszakot megnyitó beszédében Bogárdi Szabó István püspök. A Zsinat lelkészi elnöke az első világháború befejezésének 100. évfordulóján arra intett: tanuljunk a múlt, így az egyházak világháborús szerepvállalásának hibáiból. A jövőre nézve a püspök szólt a református egyház óvodafejlesztési programjáról, valamint a Reformátusok Lapja megújításáról is.

Az első világháború és a közel-keleti protestáns egyházak

2018. november 18., címkék: első világháború, közel-keleti reformátusok

Már 1914-ben „világháborúként" beszéltek a nagy háborúról. Ez a kifejezés akkoriban elsősorban nem egy, az egész világra kiterjedő háborút jelölt, hanem a háború világtörténeti jelentőségére utaltak vele. 100 évvel az első világháború lezárását követően, a GAW segélyszervezet partneregyházai arról írnak, hogy hogyan befolyásolta egyházuk és országuk életét ez a háború.

100 éves repedés és megosztottság

2018. november 11., címkék: európai protestáns egyházak közössége (geke/cpce), évforduló, első világháború, nyilatkozat

A Tiszántúli Református Egyházkerület október végi közgyűlésén nyilatkozatot fogadott el az első világháború befejezésének százéves évfordulója alkalmából, melyet teljes terjedelmében közlünk:

Közös imádság reménységben

2018. november 10., címkék: évforduló, első világháború, európai egyházak konferenciája (cec)

Az Európai Egyházak Konferenciája (CEC) felhívással fordult tagegyházaihoz az első világháború végének századik évfordulója alkalmából. A CEC számos egyházzal közösen emlékezik meg arról, hogy száz éve ért véget az első világháború.

Száz éve vége

2018. november 09., címkék: első világháború, évforduló

Száz éve ért véget az első világháború, erre emlékeztek koszorúzással, előadásokkal, kiállítással és az Alföld folyóirat tematikus számának bemutatásával a Debreceni Református Hittudományi Egyetemen október 15-én. A részletekről a rendezvény szervezőjét, Baráth Béla Levente tudományos rektorhelyettest kérdeztük.

Megkondultak a harangok a Béke napján

2018. szeptember 21., címkék: évforduló, első világháború, béke

Magyarországon is megkondulnak a harangok a Béke napján, szeptember 21-én, pénteken.

Sok családnál lapulhatnak még első világháborús emlékek

2018. szeptember 16., címkék: első világháború

Gyűjtőköri napot szervezett a Magyar Nemzeti Levéltár szeptember 15-én a budapesti Bécsi kapu téri épületében, ahol lehetőség volt az otthon őrzött első világháborús magándokumentumok felajánlására és digitalizálására is. Pintér Tamás történésszel, a Nagy Háború Blog szerkesztőjével, a Károli Gáspár Református Egyetem doktori iskolájának hallgatójával beszélgettünk.

Kimentünk a doberdói harctérre

2016. augusztus 11., címkék: doberdó, évforduló, tábori lelkész, első világháború

Tizenkét hosszú kocsijával zakatol a 2016-os Isonzó Expressz az osztrák és a szlovén Alpok hegyláncai között, hogy közel félezer utasát az első világháború olasz frontjának legvéresebb szakaszára, az Isonzó folyó mentére, ott is a hírhedt doberdói harctér közelébe, a ma Olaszország és Szlovénia határán fekvő Görz városába (Gorizia, Nova Gorica) szállítsa. A tizenhárom órás vonatozás nem telik tétlenül, mert nemcsak a kies alpesi tájban gyönyörködhetnek a szerelvény utasai, hanem történészek és hagyományőrzők előadásait, valamint a Sebő együttesnek és Sebő Ferenc tanítványainak a muzsikáját is hallgathatják az út során.

Török-magyar szimpózium a Károlin

2014. november 05., címkék: konferencia, évforduló, első világháború, i. világháború, károli egyetem (kre)

Az első világháború kitörésének századik évfordulója alkalmából az Osztrák-Magyar Monarchia és az Oszmán Birodalom katonai együttműködéséről rendeztek kétnapos konferenciát magyar és török történészek részvételével a Károli Gáspár Református Egyetemen (KRE).

Német protestánsok erőszakmentességre szólítanak fel

2014. augusztus 01., címkék: első világháború, német protestáns egyház (ekd), ekd

A német protestáns egyházakat tömörítő szervezet az erőszakmentesség jegyében augusztus 1-én egyperces néma főhajtásra hívja a keresztyénséget az első világháború borzalmaira emlékezve.

Az Európai Protestáns Egyházak Közösségének istentisztelete

2014. augusztus 01., címkék: geke, első világháború

Megemlékezés az első világháború kezdetéről.

Az első világháború 100. évfordulójának megemlékezéséről

2014. augusztus 01., címkék: cec, első világháború, CEC

Az Európai Egyházak Konferenciájának nyilatkozata az első világháború 100. évfordulójának megemlékezéséről.